Súkromné školy už majú o prezidentovi jasno

Autor: Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR | 9.3.2014 o 18:40 | (upravené 10.3.2014 o 0:16) Karma článku: 12,32 | Prečítané:  3494x

Rozhodnutie rodičov detí zo súkromných škôl a školských zariadení je jasné - budú voliť prezidentského kandidáta, ktorý rozhodne odmietol podpísať diskriminačný zákon o ich financovaní.

V novembri minulého roku zverejnil minister školstva Dušan Čaplovič svoj zámer odňať žiakom zo súkromných škôl od roku 2015 tretinu finančných prostriedkov na ich vzdelávanie. Tento zámer sa má naplniť v návrhu zákona o financovaní škôl a školských zariadení, ktorý sa vláda SR zaviazala prijať už v júni tohto roka. Najneskôr na jeseň by ho teda mal podpísať budúci prezident.

Všetkých kandidátov, ktorí to s prezidentskou kandidatúrou myslia vážne, sme sa v mene súkromných škôl opýtali, či by po svojom zvolení za prezidenta Slovenskej republiky takýto diskriminačný a škodlivý zákon podpísali.

Ich odpovede boli takmer zhodné: NIE. Až na jedného z kandidátov - Róberta Fica, súčasného premiéra. Za toho jeho stranícka hovorkyňa odpovedala, že sa ankety s touto otázkou nezúčastní.

Prvým z kandidátov, ktorý na otázku zareagoval, bol Pavol Hrušovský. Vo svojom stanovisku sa zaviazal, že "využije všetky svoje politické skúsenosti a prirodzený rešpekt, ktorý získal v rôznych ústavných funkciách, aby sa spravodlivosť do financovania školstva opäť vrátila."

Andrej Kiska je rovnako "presvedčený, že podmienky financovania škôl, v ktorých sa učia naše deti, by mali byť rovnaké bez ohľadu na to, kto je ich zriaďovateľom. Úlohou štátu je predovšetkým nastavovať pravidlá  a kontrolovať kvalitu vyučovacieho procesu."

Milan Kňažko dal takémuto návrhu zákona rovnako jasné nie a zákon by ako prezident nepodpísal. "To či je subjekt resp. školské zariadenie, ktoré ho poskytuje štátne, cirkevné alebo súkromné, nemôže pri prideľovaní financií na žiaka hrať žiadnu rolu. V opačnom prípade ide o jasnú diskrimináciu. O to smutnejšie je, ak tak činia predstavitelia štátu, ktorí tým diskriminujú deti a rodičov."

Radoslav Procházka je toho názoru, že "rodičia, ktorí pre svoje deti vybrali neštátnu školu, sa na spoločnom financovaní vzdelávania podieľajú rovnako, ako rodičia, ktorí si vybrali štátnu školu. Majú preto taký istý morálny nárok na to, aby štát na vzdelanie ich detí prispieval rovnakou sumou." Preto by aj on takýto návrh zákona odmietol.

Milan Melník by podľa svojich slov rovnako "taký zákon nepodpísal. Parlament nemá prijímať zákony, ktoré sú v rozpore s ústavou, je to neúcta k základnému zákonu a prejav právneho nihilizmu."

Jozef Šimko by sa tiež postavil proti takémuto zákonu, "pretože súčasné právne normy v tejto oblasti  zaručujú rovnaké postavenie súkromných i štátnych škôl, nehovoriac o tom, že by sme sa mohli dostať do konfliktu s právnymi normami Európskej únie."

Hovorkyňa Strany SMER - sociálna demokracia Monika Počátková sa poďakovala za "záujem o názor prezidentskeho kandidata Roberta Fica". Jej vyjadrenie: "rozhodli sme sa nezúčastniť na prezidentskej ankete“ je však rovnako signálom o tom, ako sa súčasný predseda vlády a kandidát na funkciu prezidenta SR reálne stavia k očakávanému zákonu.

Úlohou prezidenta je chrániť ústavné princípy fungovania našej krajiny a jedným z nich je aj rovnosť jej občanov, vyplývajúca z Ústavy SR. Odvaha postaviť sa za tento princíp a jasne odmietnuť nespravodlivosť a diskrimáciu sa prejaví nielen pri financovaní jedného druhu škôl.

Bude sa týkať všetkého a nás všetkých, ktorí v tejto krajine žijeme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Aké vedľajšie účinky hrozia deťom po očkovaní? (otázky a odpovede)

Na očkovanie proti covidu-19 prihlásili zatiaľ 10-tisíc detí od 12 do 16 rokov.

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Milionárska daň, televízor pre Szabóa a blázniví zaľudia

Ani ruská vakcína nezvráti smutný pochod Slovenska k zatváraniu štátu v septembri.


Už ste čítali?