Podľa daňovej prognózy koeficient na žiaka stúpne o dve eurá

Autor: Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR | 20.12.2013 o 6:34 | (upravené 20.12.2013 o 6:46) Karma článku: 3,38 | Prečítané:  1430x

Jednotkový koeficient na žiaka/dieťa základnej umeleckej školy, materskej školy, jazykovej školy a školského zariadenia pre jednotlivé kategórie základných umeleckých škôl, materských škôl, jazykových škôl a školských zariadení, koeficient na záujmové vzdelávanie, koeficient na stravovanie a koeficient na správu školských objektov má byť podľa prognózy podielu obcí na výnose z dane v roku 2014 vo výške 60, 51 Eur. Má tak byť o viac ako 2 eurá vyšší, než bol v roku 2013.

Znamená to, že na každého žiaka, zapísaného v obci k 15. 9. 2013 do školy alebo školského zariadenia ktoré je zaradené do siete škôl a školských zariadení SR, dostane obec túto čiastku, vynásobenú koeficientom školy alebo školského zariadenia, v ktorom sa žiak/dieťa zapísali. Tak napríklad, na každé dieťa v materskej škole prispievajú ročne daňoví poplatníci sumou 1652 Eur, na každého stravníka v školskej jedálni 109 Eur ročne. Na dieťa v záujmovom krúžku centra voľného času posiela štát obciam z daní fyzických osôb 66,50 Eur na rok. Najdrahší je pobyt dieťaťa v reedukačnom centre, na ktorý z daní občanov štát obciam posiela 7079,- Eur ročne na každé dieťa, umiestnené v tomto zariadení.

Obce od roku 2013 dostávajú z daní všetkých fyzických osôb na každé dieťa prostriedky v rovnakej výške - bez ohľadu na to, či je zriaďovateľom školy alebo školského zariadenia štát, obec, cirkev alebo súkromný zriaďovateľ. Nie je preto dôvod, aby neštátnym zriaďovateľom krátili tieto finančné prostriedky o 12 a viac percent, čo však takmer všetky obce dlhé roky robia. Asociácia súkromných škôl SR preto ešte v roku 2011 iniciovala podnet na Ústavný súd. Ten podanie prijal, ale doteraz vo veci nerozhodol.

Informácie vyplývajú zo zverejnených Východiskových štatistických údajov a rozpočtovaných podielov obcí a VÚC na výnose z dani z príjmu FO pre rok 2014, ktoré zverejnilo Ministerstvo financí SR dňa 18. decembra 2013.

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

ŠPORT

Ramsay uzemnil aj Cháru. Nie som demokrat, tvrdí Kanaďan

Som fajn chlapík, keď hráči robia to, čo im poviem, hovorí nový tréner hokejovej reprezentácie.