U ministra Čaploviča sú niektorí rovní a iní rovnejší

Autor: Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR | 13.6.2013 o 19:23 | (upravené 13.6.2013 o 20:10) Karma článku: 9,30 | Prečítané:  769x

Aj keď vzdelanie, ktoré nadobudnete v súkromnej alebo cirkevnej škole, je podľa Školského zákona úplne rovnocenné, ministrovi Čaplovičovi a ZMOSu sa predsa len zdá, že verejné školy sú stále akési "rovnocennejšie". Zadal preto ZMOSu úlohu, aby zadefinoval rozdiely v postavení, význame a zodpovednosti verejných škôl oproti neštátnym školám.

Nezaškodí preto pripomenúť obom zainteresovaným, že v tejto krajine ešte stále platí Ústava SR, ktorá hovorí, že "Ľudia sú slobodní a rovní v dôstojnosti i v právach".

A to bez ohľadu na to, kto zriaďuje školu, v ktorej plnia povinnú školskú dochádzku a získavajú svoje vzdelanie. Rozdiely v postavení, význame a zodpovednosti súkromných škôl voči svojim žiakom a študentom oproti tým, ktoré majú verejné školy,  teda NEEXISTUJÚ.

Bez ohľadu na to, aké slohové práce, ktoré majú byť cestou k odobratiu normatívnych prostriedkov žiakom súkromných škôl sa chystá ZMOS písať.

Verím, že som Vám ušetrila kus práce, pán minister.

Saskia Repčíková, Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR

P.S.1 Citát ministrových slov je z rozhovoru, ktorý poskytol Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR časopisu Územná samospráva, č. 3/2013, autor: Marián Hudec

"V prípade, že by sa téma posilnenia právomocí verejných škôl a školských zariadení stala aktuálnou, očakávam, že ZMOS zadefinuje rozdiely v ich postavení, význame a zodpovednosti oproti cirkevným alebo súkromným, resp. štátnym školám a školským zariadeniam. Treba podporovať kvalitné cirkevné školy a školské zariadenia, žiaľ, súkromné školy a školské zariadenia, česť výnimkám, sú prevažne o biznise. A tam je potrebné prijať spoločné opatrenia, nesúhlasiť aj na úrovni miest a obcí s ich ďalším vytváraním".

P.S. 2 Ak by ste predsa len našli nejaký rozdiel v postavení, význame a zodpovednosti verejných škôl oproti neštátnym školám, pokojne ho napíšte do diskusie, môžeme ho podrobne rozobrať.

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

ŠPORT

Ramsay uzemnil aj Cháru. Nie som demokrat, tvrdí Kanaďan

Som fajn chlapík, keď hráči robia to, čo im poviem, hovorí nový tréner hokejovej reprezentácie.