Tak na férovku s tými známkami, OK?

Autor: Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR | 6.5.2013 o 13:35 | (upravené 8.5.2013 o 17:50) Karma článku: 8,31 | Prečítané:  1855x

Žiaci a študenti dostali možnosť oznámkovať svojich učiteľov na stránke www.oznamkujucitela.sk. Pri hodnotení je možné vyhľadať konkrétnu základnú, strednú a vysokú školu s konkrétnym menom pedagóga, ktorému sa prideľujú známky za schopnosť naučiť, odbornosť, prísnosť, zaujímavosť/zábavnosť a vzhľad v kombinácii s vystupovaním.

Moja prvá reakcia bola, že ak sa portál nezmení na bezbrehé anonymné hejtovanie a zosmiešňovanie učiteľov, prečo nie. V blogu kolegu Petra Farárika sa objavili pochybosti o tom, či sú všetci žiaci schopní objektívne nás hodnotiť, ale ja si nemyslím, že by to nedokázali.

Ak máte so študentmi dobrý vzťah, dokážu pochopiť prísne známkovanie, vysoké nároky aj nepopulárne metódy. A ak beriete svojich žiakov a študentov ako rovnocenné osobnosti, tak vás ich názor prirodzene zaujíma. Napokon, aj preto moji študenti hodnotia moje hodiny a spolu rozoberáme, či sme splnili ciele, ktoré sme si na začiatku dali. Písomné hodnotenia mojich hodín sú anonymné, ale naše diskusie bývajú otvorené a často aj veľmi kritické. Preto vôbec nemám obavy zo ich známkovania - viem presne, kto si čo o mne myslí.

Napriek tomu som však proti takémuto zverejňovaniu anonymných hodnotení konkrétnych pedagógov. Okrem toho, že  je to minimálne na hranici zákonnosti v zmysle zverejňovania osobných údajov o mene a mieste výkonu práce, je to ďaleko za hranicou etiky. Zverejňovanie hodnotenia pedagógov je totiž absolútne jednostranná záležitosť. Keď pedagógovia hodnotia žiakov a zapisujú známky do elektronického klasifikačného hárku, hodnotenie je prísne súkromné a majú k nemu prístup iba oprávnené osoby a iba na základe hesla. Opačne je však hodnotenie absolútne verejné, bez možnosti učiteľa akokoľvek sa brániť, alebo vymazať svoje meno zo zoznamu, ak si hodnotenie neželá.

Príklady nepriťahujú

V Českej republike už podobný portál www.oznamkujucitele.cz, ktorý prevádzkuje David Pírek,  čelí vlne kritiky a právnemu podaniu na základe stanoviska, že ide o vážne porušenie ochrany osobných údajov. Na Slovensku prevádzkovateľ známkovacej stránky na žiadosť učiteľa o odstránenie jeho mena zo stránky odpovedal, že stránku len technicky realizuje pre klienta Ancors s.r.o. a bez ich vedomia nemôže zo stránky nič odstrániť. Učitelia sa tak ocitli v situácii, kedy ich ktosi tlačí k múru a oni nemajú šancu na výber.

Ako to vidia študenti?

Celú situáciu sme dnes prebrali s mojimi študentami a ja som ich požiadala o ich názor a o to, či by si vedeli predstaviť, že by aj ich mohol známkovať ktokoľvek anonymne na webe a hodnotenia zverejňoval. Aj keď väčšinou možnosť hodnotiť učiteľa privítali, ich názory boli celkom kritické:

"Tento systém sa mi nepáči,pretože hodnotenie nemusí byť práve objektívne. Prístup k stránke ma prakticky skoro každý,a pritom ani nemusí poznat daného vyučujúceho."

"Podľa mna z pohľadu žiaka je to zaujmavé. Prostriedok, kde si žiak može vybiť zlosť, dať priebeh emóciám, ale na druhej strane týmto spôsobom môže vyzdvihnúť učiteľove pozitívne vlastnosti a klady, ktore vnáša do jeho vyučovacích hodín.

Z pohľadu učitela je to diskutabilné. Ide o povahu a aký silný je jedinec. Pokiaľ daný profesor ťažko prijima kritiku, alebo pravdu o sebe z pohľadu žiakov, tak spokojnosť na tejto strane určite nebude, ale z psychologického hladiska by sa pravdepodobne pokusil napravit chyby ktoré robí a o ktorých by ani netušil, keby sa to nedočítal."

"Páči sa nám,  že si môžeme vybrať konkrétnych učiteľov a ohodnotiť len tých, čo chceme. Taktiež vtipná cesta, ako  získať nový tablet. Stránku vnímame pozitívne, ale nechceli by sme, aby takto boli zverejnené aj  známky žiakov."

Tak teda navrhujem férovku. Objednávateľ stránky umožní dobrovoľnú účasť pedagógov a škôl v projekte a okamžite na požiadanie odstráni tých, ktorí si zverejnenie svojho mena a známkovanie neželajú. Žiaci a študenti budú akceptovať, že ich hodnotenie bude rovnako verejné - s plným menom a školou, v ktorej hodnotia učiteľov. A my učitelia nebudeme ješitní a hodnotenie budeme brať ako dôležitú spätnú väzbu. Aspoň budeme na čas, kedy sa 360 stupňové hodnotenie stane bežnou súčasťou školského systému, dostatočne pripravení.

Saskia Repčíková

 

AKTUALIZÁCIA 8. 5. 2013:

Prevádzkovateľ portálu www.oznamkujucitela.sk portál zastavil z dôvodu údajných vyhrážok a zastrašovania. Zo strany ASŠŠZS k ničomu podobnému nedošlo a o zastavenie portálu sme nežiadali.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Aké vedľajšie účinky hrozia deťom po očkovaní? (otázky a odpovede)

Na očkovanie proti covidu-19 prihlásili zatiaľ 10-tisíc detí od 12 do 16 rokov.

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Milionárska daň, televízor pre Szabóa a blázniví zaľudia

Ani ruská vakcína nezvráti smutný pochod Slovenska k zatváraniu štátu v septembri.


Už ste čítali?