Ministerstvo školstva nerešpektuje Radu Európy a jej rezolúciu

Autor: Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR | 29.4.2013 o 6:40 | (upravené 29.4.2013 o 9:46) Karma článku: 6,30 | Prečítané:  720x

Stretnutím na bratislavskom Bôriku odštartuje dnes verejná diskusia k Správe o stave školstva, ktorú ministerstvo školstva predložilo 10. apríla 2013 vláde a parlamentu SR.

Správa podľa analýzy ASŠŠZS obsahuje len konštatovania a reštriktívne opatrenia, neobsahuje rozvojové stratégie, ani krátkodobé či dlhodobé rozvojové opatrenia. Medzi 300 najpoužívanejšími slovami v správe dominuje slovo „je“, ktoré iba konštatuje súčasný stav. Medzi najpoužívanejšími slovami sa neobjavuje slovo „pluralita“, „sloboda“, ani „podpora“. Správa obsahuje 38 negatívnych zmienok o súkromných školách a iba 1 pozitívnu, ktorá sa týka zavádzania alternatívnych vzdelávacích programov.

Za najväčší problém však súkromné školy považujú bod číslo 369 Prílohy 1 Správy, kde po prvý raz ministerstvo zverejnilo svoj zámer prehodnotiť normatívne financovanie súkromných škôl – čiže siahnuť na prostriedky, určené na mzdy učiteľov v súkromných školách a ich prevádzku.

V tejto časti správy sa píše: „(369) Zdroje financovania súkromných a cirkevných škôl sú podobné ako zdroje financovania verejných škôl, s tým rozdielom, že v cirkevných a súkromných školách sa môže vyberať aj školné. Súkromné školy sa v značnej miere spoliehajú na podporu zo strany štátu, vzhľadom na možnosť vyberať školné sa uvažuje nad prehodnotením normatívneho financovania súkromných škôl.

Zámer je v príkrom rozpore so správou, ktorú prerokovalo Parlamentné zhromaždenia Rady Európy a prijatou rezolúciou v oblasti zabezpečenia rovnosti šancí v prístupe k vzdelávaniu, vydanou v decembri 2012. V nej sa doslova uvádza: „Výbor pre kultúru, vedu, vzdelávanie a médiá zdôrazňuje nutnosť rešpektovať zásadu štátnej neutrality a plurality národného vzdelávacieho systému a zabezpečenie životaschopnosti a kvality siete škôl. Výbor tiež vyžaduje, aby členské štáty rešpektovali právo na zriaďovanie a prevádzkovanie súkromných škôl a možnosť týchto škôl byť súčasťou národného systému vzdelávania za výhradne objektívnych a nediskriminačných podmienok.
Z tohto pohľadu majú mať žiaci a ich rodiny, navštevujúci súkromné školy, rovnaké finančné zabezpečenie z verejných zdrojov, aké je dostupné žiakom a ich rodinám vo verejných školách.   Financovanie súkromných škôl, ktoré sú súčasťou štátneho vzdelávacieho systému by malo prebiehať iba za objektívnych a nediskriminačných podmienok.

Parlamentné zhromaždenie Rady Európy preto v rezolúcii vyzvalo členské štáty umožniť vznik a fungovanie súkromných škôl a poskytnúť im istotu, že vzdelávanie bude prebiehať za rovnakých, férových a nediskriminačných podmienok."

Je preto bezpodmienečné nutné úvahy ministerstva školstva o prehodnotení normatívu voči jednému typu zriaďovateľov zastaviť.

Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR

Celý pripomienkový materiál si môžete stiahnuť na www.sukromneskoly.sk
Stanovisko a rezolúciu Parlamentného zhromaždenía Rady Európy nájdete tu a tu.

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

ŠPORT

Ramsay uzemnil aj Cháru. Nie som demokrat, tvrdí Kanaďan

Som fajn chlapík, keď hráči robia to, čo im poviem, hovorí nový tréner hokejovej reprezentácie.