Majo, lyžiarsky a alergia

Autor: Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR | 2.1.2013 o 11:22 | (upravené 2.1.2013 o 14:20) Karma článku: 8,66 | Prečítané:  510x

Na Maja si dobre pamätám. Ako sekundán mal trošku nadváhu a bol trochu ťarbavý a neobratný. Spolužiaci ho síce akceptovali, ale do spoločných aktivít ho veľmi nezapájali. Skoro všetko mal totiž zakázané - ako alergik s diagnostikovanou alergiou na chlad (áno, aj taká existuje), bol dokonca čiastočne oslobodený aj z telesnej výchovy. Väčšinou teda sedel sám a čítal si.

 

Keď sme išli na týždňový lyžiarsky, Majovi rodičia, obaja lekári, veľmi uvažovali, či Maja vôbec pustia. Majove prosby zvíťazili, ale na cestu dostal lekársku výbavu, že by sa s ňou dalo úspešne už v autobuse odoperovať slepé črevo. Celému záchrannému balíku kraľoval život zachraňujúci spray, ktorý mal Majo nosiť vo dne v noci pri sebe a ktorý mu mal pomôcť, ak by sa náhodou dusil. Do mobilu som dostala všetky pohotovostné čísla Majových rodičov, babky aj dedka a Majo zasa dostal prísny príkaz neopustiť hotel, ak bude teplota vonku nižšia ako bod mrazu.

Hneď v prvý večer sme zorganizovali nočnú bobovačku, igelitosáčkovačku a voľné spúšťanie sa po blízkom svahu na čomkoľvek, na čom sa dalo šmýkať. Vonku bolo mínus štrnásť, sneh sa v mesačnom svetle ligotal a nádherne vŕzgal. Majo behal po svahu ako polárny husky a dolu sa spúšťal po vlastných otepľovačkách.

Večer to prišlo. Prvý večer ďaleko od rodičov chytá vždy zopár detí smútok za domovom a tak z neho Maja rozbolela hlava, oči, hrdlo, srdce a vôbec celý človek. Bál sa, že sa začne dusiť. Život zachraňujúci spray na svahu úspešne zamrzol a podtlak znefunkčnil pumpu. Škatuľu s liekmi sme sa ani len neodvážili otvoriť, väčšinu z medikamentov by podľa mňa nepoznala ani naša magistra z lekárne. Podľa pokynov bolo teda nutné okamžite volať na záchranné mobily a čakať na nočný príjazd rodičov.

Namiesto toho som zvolila iné riešenie - povedala som mu, že mám na tieto príznaky "zázračný liečivý čaj" (v skutočnosti celkom obyčaný šípkový, Babičkina čajovňa, balenie za 19 korún). Šálkou toho zázračného čaju a debatou o živote, o škole, o knižkách a tak vôbec sme rozohnali všetky príznaky choroby.

Majo si za celý týždeň na svoj spray a škatuľu medikamentov ani nespomenul a keď vyhral preteky v snežnom tunelovaní, kompletne mokrá kombinéza mu nespôsobila ani len ľahkú nádchu.

Škatuľu s liekmi sme neotvorenú priniesli domov a rodičom sme namiesto oslobodenia z telesnej odovzdali fotky z lyžiarskeho.

Maja som dnes stretla s partiou chalanov na klzisku. Chlad mu už zjavne alergiu nespôsobuje. :)

S. Repčíková, Súkromné osemročné gymnázium Forel International Highschool (v súčasnosti Cambridge International School), Bratislava

Mená a reálie príbehu sú trošku zmenené :)

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Aké vedľajšie účinky hrozia deťom po očkovaní? (otázky a odpovede)

Na očkovanie proti covidu-19 prihlásili zatiaľ 10-tisíc detí od 12 do 16 rokov.

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Milionárska daň, televízor pre Szabóa a blázniví zaľudia

Ani ruská vakcína nezvráti smutný pochod Slovenska k zatváraniu štátu v septembri.


Už ste čítali?