Deti v mraze na ulici

Autor: Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR | 13.12.2012 o 13:35 | (upravené 13.12.2012 o 15:43) Karma článku: 7,18 | Prečítané:  612x

Nekontrolovateľné financovanie škôl a školských zariadení prostredníctvom rozpočtov samospráv a diskriminačná politika pri financovaní školskej dochádzky a záujmovej činnosti detí, nastavené novou školskou legislatívou ministra školstva Dušana Čaploviča, sa začínajú negatívne podpisovať na existencii školských zariadení. Zmeny vo financovaní doslova vyháňajú uprostred mrazu deti na ulicu.

 

V týchto dňoch posielajú zriaďovatelia žiadosti o finančné príspevky na činnosť detí v mimovyučovacom čase a v záujmových krúžkoch. Niektorí zriaďovatelia musia takto poslať stovky žiadostí, pretože deti prichádzajú z malých obcí, kde na ne budú dostávať peniaze, do spádových miest, kam chodia do školy alebo školského zariadenia. Napríklad žilinské verejné CVČ Žirafa rozoslalo už viac ako 80 žiadosti do spádových obcí, kým v minulom roku to bola iba jedna, ktorú adresovali mestu Žilina.

Odpovede obcí sú však väčšinou zamietavé. Niektoré ešte vôbec nevedia, ako bude nový systém fungovať a nedokážu prijať všeobecno – záväzné nariadenie, ktorým by určili príspevok na dieťa, keďže s tým nemajú absolútne žiadne skúsenosti a na nový systém nie sú pripravené.

Ešte nemám ani potuchy, ako sa tieto prostriedky budú posielať“, napísala starostka obce Pribiš Anna Vojvodová. „Predpokladám, že si ich najskôr dáme do rozpočtu na rok 2013, potom by sme ich mali dostať na deti a potom Vám z nich môžem vyčleniť príslušnú čiastku, neviem presne ešte akú, v akej výške.“

Niektoré obce však už priamo odpovedali, že ich nič nezaväzuje poskytnúť financie a ani tak neurobia.

Nie je našou povinnosťou poskytnúť vám dotácie na rok 2013. Momentálne neexistuje žiadny právny nárok na poskytnutie dotácie na uvedenú činnosť', nakol'ko príjem obce cez podielové dane nie je na strane výdavkov účelovo viazaný len na použitie v školstve.“, napísal starosta Miloš Kuriš v odpovedi na žiadosť o financovanie krúžkov pre deti z obce Liptovské Revúce.

Ide o finančné prostriedky, ktoré sa od januára 2013 uvoľňujú na činnosť v bežiacom školskom roku 2012/2013 podľa novej legislatívy. Mnohé školské kluby, školské strediská záujmovej činnosti či centrá voľného času tak zostanú pre prihlásené deti od januára 2013 zatvorené, keďže obce, do ktorých plynú prostriedky podľa trvalého pobytu detí, odmietajú tieto prostriedky na deti poskytnúť.

Situácia pre rodičov bude preto veľmi ťažká – po vianočných prázdninách, uprostred školského roku a zimy budú musieť pre deti hľadať miesto, kde by mohli popoludní zmysluplne tráviť čas, kedy nie sú v škole.

Práve preto nadobúda nový význam aj Petícia za spravodlivé, hospodárne a nediskriminačné financovanie školstva, ktorú už podpísali tisícky slovenských rodičov. Chceme, aby sa parlament znovu zaoberal spornými ustanoveniami zákona o financovaní a zmenil ich v prospech detí.

Nájdete ju na www.skolskapeticia.sk.

Ďakujeme za Vašu pomoc. Bez ohľadu na to, či sme súkromní, verejní či cirkevní. Tie deti sú všetky naše.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Aké vedľajšie účinky hrozia deťom po očkovaní? (otázky a odpovede)

Na očkovanie proti covidu-19 prihlásili zatiaľ 10-tisíc detí od 12 do 16 rokov.

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Milionárska daň, televízor pre Szabóa a blázniví zaľudia

Ani ruská vakcína nezvráti smutný pochod Slovenska k zatváraniu štátu v septembri.


Už ste čítali?