Výzva vláde Slovenskej republiky a školským odborárom

Autor: Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR | 4.12.2012 o 7:04 | (upravené 26.4.2013 o 15:50) Karma článku: 13,21 | Prečítané:  938x

Kľúčový návrh dohody medzi odborármi a vládou o financovaní v školstve z 3. decembra 2012 je neprijateľný. Garantovaných 5% zvýšenia tarifných platov je pod spodnou hranicou štrajkových požiadaviek. Zmena nariadenia vlády negarantuje, že obce nebudú brať 10% mzdových prostriedkov jednej školy a prideľovať ich inej. Definitíva učiteľov nie je riešením ich zlej finančnej situácie po veľkom množstve odpracovaných rokov a zabráni prirodzenej generačnej výmene. Postupné navyšovanie percenta z HDP do školstva v rokoch 2014 - 2016 nie je garantované. V ostatných bodoch návrhu nejde o dohodu, ale len o ničnehovoriace "rozanalyzovanie a navrhovanie". Návrh navyše obsahuje zastrašujúce zmienky o rušení škôl, ktoré sa bude realizovať po dohode a v spolupráci s tými istými odborármi, ktorí nezabránili plánovanej likvidácii stredných škôl na základe novej školskej legislatívy, platnej od 1. 1. 2013.

Preto ABSOLÚTNE NESÚHLASÍME s návrhom, ktorý OZPŠaV po rokovaní s vládou zverejnil dňa 3. 12. 2012.

OZPŠaV preukázal, že nie je schopný naplniť mandát, ktorý mu dali školy a učitelia na presadenie svojich požiadaviek a nekoná v záujme pracovníkov školstva, keď sa prerokúvajú novely zákonov, ktorými sa siaha na ich plat a existenciu, ako sú novoschválené zákony 324/2012 Z.z. a 325/2012 Z.z.

Vyzývame preto vládu SR, aby o požiadavkách učiteľov a škôl rokovala s organizátormi školských protestov vo forme ŠTAFETOVÉHO ŠTRAJKU a signatármi PETÍCIE ZA SPRAVODLIVÉ HOSPODÁRNE A NEDISKRIMINAČNÉ FINANCOVANIE ŠKOLSTVA ako legitímnymi zástupcami protestujúcich učiteľov, nepedagogických pracovníkov, rodičov a odbornej verejnosti.

Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

ŠPORT

Ramsay uzemnil aj Cháru. Nie som demokrat, tvrdí Kanaďan

Som fajn chlapík, keď hráči robia to, čo im poviem, hovorí nový tréner hokejovej reprezentácie.