Školský štrajk, deň tretí: Energia sa vytráca.

Autor: Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR | 28.11.2012 o 10:05 | (upravené 28.11.2012 o 10:53) Karma článku: 7,84 | Prečítané:  641x

Iba niekoľko súkromných škôl sa pridalo k celozväzovému štrajku školských odborárov a aj tie v týchto dňoch svoj štrajk prerušujú. Dôvod? Neefektívne zaobchádzanie s energiou a nasadením štrajkujúcich učiteľov. V televíznych a rozhlasových vystúpeniach odborárov, ministrov aj zástupcov škôl lietajú vo vzduchu bez korekcie miliardové navýšenia, ktoré učitelia údajne požadujú, nikto nevidel návrh memoranda, ktorým sa má zabezpečiť zvyšovanie platov a prostriedkov do školstva, spojenci štrajku nedostali možnosť vyjadriť svoju podporu a nezúčastňujú sa rokovaní centrálneho štrajkového výboru, neexistuje jasná stratégia ďalšieho postupu.

Päť, sedem či desaťpercentné navýšenie miezd nezvýši automaticky kvalitu vyučovania. Aj keď učiteľ rovno dostane o 70 Eur viac, nevyrieši to problémy s učebnicami, pomôckami, prebujnelou a zbytočnou administratívou v jeho práci, zastaralým učebným obsahom a nedostatkom podpory pri jeho vlastnom vzdelávaní a sebarozvoji. Pomôže mu to maximálne trošku si vydýchnuť týždeň pred výplatou.

Na to, aby zostali v školstve dobrí učitelia a ďalší doň prišli, je potrebné okamžité zvýšenie platov pedagógov v regionálnom školstve - teda v materských, základných a stredných školách, kde je platová situácia najhoršia, najmenej o 30%. Na to stačí 177 miliónov eur a hoci je to veľmi vysoká čiastka, nie sú to také nereálne čísla, aké predkladá minister. Je potrebné ich hľadať priamo doma, čiže v 1, 2 miliardovom rozpočte na vzdelávanie, ktorým disponujú samosprávy.

Normatívne prostriedky, určené na mzdy zamestnancov a prevádzku škôl je nutné poukazovať priamo, t.j. na žiaka škole, kde sa žiak vzdeláva. Len tak možno zabezpečiť, aby sa použili presne na účel, na aký sú určený a nestrácali sa v bezodných rozpočtoch samospráv.

A celý zákon o financovaní školstva je potrebné znovu otvoriť, zabezpečiť legislatívne prostredie pre adekvátne odmeňovanie učiteľov, spravodlivé financovanie a hospodárne nakladanie s prostriedkami, určenými na vzdelávanie.

Štrajkovať za vyššie mzdy v čase, keď o mesiac začne platiť novela Zákona 597/2003 Z.z. o financovaní, na základe ktorej prestanú plynúť prostriedky na mzdy a prevádzku škôl, ktoré otvoria prvé ročníky bez súhlasu samosprávy je pre súkromné školy naozaj neprimerané. Ak tak urobili, je to preto, že je to najvyšší prejav uznania kolegom z verejných škôl za ich statočnosť a odvahu. Štrajkové požiadavky, stratégia, spojenectvá aj komunikácia však musia byť hodné toho obrovského nasadenia.

Želáme vám, aby ste vydržali a nevzdali to, kolegovia. Aj keď voči organizátorovi štrajku máme oprávnené výhrady, naša podpora požiadaviek zamestnancov v školstve stále trvá.

Saskia Repčíková, Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR

Aktualizácia: Dňa 28. 11. 2012 o 9,20 hod. štrajkový výbor celozväzového štrajku rozhodol takto: Celozväzový štrajk, ktorý začal 26. 11. 2012 o 6,00 hod. sa prerušuje dňa 28. 11. 2012 o 18,00 hod.

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

ŠPORT

Ramsay uzemnil aj Cháru. Nie som demokrat, tvrdí Kanaďan

Som fajn chlapík, keď hráči robia to, čo im poviem, hovorí nový tréner hokejovej reprezentácie.