Nie je pravda, že súkromné školy sa do štrajku nezapoja

Autor: Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR | 17.11.2012 o 8:45 | (upravené 17.11.2012 o 10:14) Karma článku: 5,79 | Prečítané:  782x

Niektoré médiá uverejnili informáciu, že súkromné školy a školské zariadenia sa nezapoja do štrajku, ktorý vyhlásil Odborový zväz školstva a vedy na Slovensku. Nie je to pravdivá informácia.

Titulok bol upravený.

Naše školy sa slobodne rozhodujú o zapojení do štrajku podľa svojich záväzkov, ktoré majú voči študentom, žiakom a rodičom a podľa rozhodnutia učiteľov a zamestnancov školy, ktorých ústavné právo na štrajk plne rešpektujeme. Stavovská organizácia im nič neprikazuje, ani nezakazuje.

Stanovisko ASŠŠZS k štrajku  je založené na fakte, že OZPŠAV v apríli t.r. navrhol do Programového vyhlásenia vlády SR požiadavku, aby neštátne školy neboli financované zo štátneho rozpočtu. S týmto postojom rokoval aj v tripartite, keď sa schvaľovali likvidačné školské zákony, na základe ktorých budú odňaté finančné prostriedky na mzdy a prevádzku stredným školám, ktoré prijmú prvákov nad rámec stanovený VÚC.

Zväz nezabránil hladkému prijatiu novely zákona 184/2009 Z.z., ktorá umožňuje samosprávam zlikvidovať prakticky akúkoľvek strednú školu. Rovnako Zväz nekonal  v záujme zamestnancov všetkých - verejných, súkromných ani cirkevných CVČ, keď sa schvaľovala novela Zákona 597/2003 Z.z., na základe ktorej sa ich mzdové prostriedky rozplynú v rozpočte samospráv, ktoré ani CVČ nemajú.

ASŠŠZS nepovažuje štrajk za riešenie problémov a nespravodlivosti vo financovaní školstva, ktoré nová legislatíva len prehĺbila. Namiesto štrajku sme zvolili legitímny nástroj - petíciu do NR SR. Ak 100 000 občanov prejaví  podpisom vôľu požiadať poslancov parlamentu, aby sa zaoberali situáciou v školstve, budú tak musieť v pléne urobiť. Považujeme to za cestu, ako znovu otvoriť školské zákony a prijať tak legislatívu, ktorá umožní spravodlivé, hospodárne a adresné financovanie školstva a tým zlepšenie finančných podmienok PRE VŠETKÝCH.

Akékoľvek invektívy, urážky a podozrievanie v tejto situácii odmietame. Považujeme sa za slobodných ľudí v slobodnej krajine, ktorí smú vyjadriť svoje požiadavky spôsobom, ktorý považujú za najvhodnejší a rešpektujeme toto právo u všetkých bez ohľadu na to, či sa do štrajku zapoja, alebo nie.

Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR tiež vyhlasuje, že plne rešpektuje právo kolegov – zamestnancov v školstve garantované Článkom 36 Ústavy SR na spravodlivé a uspokojujúce pracovné podmienky a právo na odmenu za vykonanú prácu, dostatočnú na to, aby im umožnila dôstojnú životnú úroveň.

Saskia Repčíková, 17. novembra 2012

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

ŠPORT

Ramsay uzemnil aj Cháru. Nie som demokrat, tvrdí Kanaďan

Som fajn chlapík, keď hráči robia to, čo im poviem, hovorí nový tréner hokejovej reprezentácie.