Nájdime spolu ďalších 60 miliónov eur na platy učiteľov

Autor: Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR | 10.10.2012 o 9:29 | (upravené 10.10.2012 o 11:07) Karma článku: 12,64 | Prečítané:  2032x

Minister financií Peter Kažimír ponúkol učiteľom zvýšenie platu o 36 EUR, teda o 5%. Potrebuje na to 60 miliónov EUR, ktoré chce vziať z rozpočtovej rezervy vlády. Na viac vraj nezvýši. Ministrovi školstva aj ministrovi financií môžeme ľahko pomôcť nájsť minimálne ďalších 60 miliónov EUR. Ako som písala v predchádzajúcom príspevku, nachádzajú sa v pokladniciach nenásytných samospráv niektorých obcí na Slovensku.

 

Napríklad obec Plavnica v okrese Stará Ľubovňa si príde na 1 011 960,- EUR ročne na deti, ktoré nechodia v Plavnici do školy a sú tam prihlásené do družiny.

V tom istom okrese je obec Jarabina, kde nájdeme viac ako pol milióna, teda 555 480,- EUR, ktoré táto obec zinkasuje na deti, ktoré nechodia v Jarabine do základnej školy, ale sú prihlásené v Školskom klube, zriadenom pri škole.

Ďalší takmer milión EUR pripláva do rozpočtu obce Spišské Bystré. V miestnej družine majú nahlásených o 2546 detí viac, ako ich chodí do školy. Pri ročnej sume 360,- EUR, ktoré z daní dostáva na každého žiaka v družine obec, je to presne 916 560,- EUR.

Pri súčasnom nastavení školskej legislatívy tieto prostriedky plynú do rozpočtu obce a tá s nimi v rámci svojich originálnych kompetencií naloží podľa svojho vlastného uváženia. Nemusí ich dokonca ani na školský klub vôbec dať, čo môžu potvrdiť rodičia, ktorí platia za deti príspevok na družinu.

Tieto peniaze budú chýbať tam, kde sú veľmi potrebné - v platoch učiteľov, učebniciach, pomôckach či podmienkach pre vyučovanie.

Spolu však môžeme ministrom ukázať, kde chýbajúce prostriedky nájdu. Ako na to?

1. Otvorte si stránku, kde sa nachádza Výkaz Škol (MŠVVŠ SR) 40 – 01 o počte žiakov základných umeleckých škôl, detí materských škôl a školských zariadení a poslucháčov jazykových škôl v územnej pôsobnosti obce podľa stavu k 15. 9. 2012.

2. Stlačte tlačidlo Kontrola údajov a uzamknutie pre obce.

3. Nájdite si obec a zadajte jej číslo. Ak neviete IČO obce, vyberte si zo zoznamu okres a v ňom IČO obce.

4. Pozrite si údaj o počte potencionálnych stravníkov v základnej škole v obci, ktorý spravidla zodpovedá počtu žiakov. Presný počet žiakov školy sa dá nájsť v aplikácii EDUZBERU, ale pre tento účel postačia aj potencionálni stravníci.

5. Ak je pri škole zriadený Školský klub, porovnajte počet detí v školskom klube. Ak je výrazne vyšší, ako počet žiakov, navštevujúcich školu, pri ktorej je zriadený, spočítajte rozdiel medzi počtom žiakov a počtom prihlásených detí v školskom klube. Rozdiel vynásobte číslom 360. Výsledná suma je sumou, ktorú obec dostane na deti, prihlásené do družiny v škole, ktorú ani nenavštevujú.

6. Výsledný údaj aj s údajom o obci môžete zaslať mailom na adresu kancmin(zavináč)minedu.sk, alebo minister(zavináč)mfsr.sk.

Spolu možno odhalíme potrebných 60 miliónov na ďalšie 5% navýšenie platov učiteľov. Alebo možno aj viac.

Saskia Repčíková

P.S. Ak chcete vyzvať aj Vy prezidenta, aby zákon, ktorý toto umožňuje nepodpísal, pretože je dokázateľne nesystémový, môžete tak urobiť TU. článok môžete podporiť vo vybrali.sme. Ďakujem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

ŠPORT

Ramsay uzemnil aj Cháru. Nie som demokrat, tvrdí Kanaďan

Som fajn chlapík, keď hráči robia to, čo im poviem, hovorí nový tréner hokejovej reprezentácie.


Už ste čítali?