Súkromné školy a štrajk - má to logiku?

Autor: Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR | 8.9.2012 o 15:11 | (upravené 8.9.2012 o 20:09) Karma článku: 6,79 | Prečítané:  1126x

Súkromný sektor a odborárske štruktúry sa majú radi asi ako pes s mačkou a štrajk zamestnancov súkromnej školy, organizovaný odborármi, rozhodne nepatrí k obľúbeným radovánkam jej zriaďovateľa, ani riaditeľa. Napriek tomu sme sa však kolegom zo štátnych a verejných, ale aj niektorých cirkevných škôl rozhodli vyjadriť v štrajku podporu.

Štrajk školských zamestnancov vyhlásil na 13. septembra 2012 Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy SR. Áno, je to práve ten zväz, ktorý ešte začiatkom roka presadzoval požiadavku do vládneho programového vyhlásenia, aby štát neprispieval neštátnym materským, základným a stredným školám na mzdy ich učiteľov. Hoci potom svoju požiadavku zmiernil, dodnes mlčí a súhlasí, keď je na spadnutie zákon, ktorým môžu samosprávy obcí a VÚC úplne odrezať neštátne školy od príspevku zo štátneho rozpočtu a daní občanov, alebo ich úplne zlikvidovať. Pritom ide o cirkevné a súkromné školy, z ktorých 94% vyberá iba minimálny, alebo žiadny príspevok od rodičov žiakov. Často totiž ide o špeciálne školy, deti so špeciálnymi výchovnovzdelávacími potrebami, nadané deti zo sociálne slabých rodín, či školy a škôlky v oblastiach, kde je vysoká nezamestnanosť a rodičia by si ani nijaké školné nemohli dovoliť. Bez príspevku zo štátneho rozpočtu tieto školy a školské zariadenia neprežijú.

V oblasti vzdelávania totiž súkromný sektor plní úlohy štátu a v mnohom je na ňom aj životne závislý. Súkromné materské, základné a stredné školy tu nie sú pre biznis, ale preto, aby poskytovali vzdelávanie tam, kde ho štát nedokáže, alebo nechce poskytnúť. Umožňujú slobodnú voľbu vzdelávacej cesty podľa vlastných hodnôt, vierovyznania alebo svetonázoru občanov.

Preto je pre nás požiadavka štrajkujúcich kolegov "posilniť štátny rozpočet SR na roky 2013 - 2015 v kapitole školstva a systémovo zvyšovať výšku finančných zdrojov na školstvo tak, aby podiel z HDP bol do konca tohto volebného obdobia porovnateľný so štátmi EÚ" hodná podpory.

Ešte dôležitejšie však je, aby sa tieto prostriedky poukazovali priamo školám a nestrácali sa v bezodných vreckách samospráv a v ďalších kanáloch, cez ktoré pretekajú. Iba tak sa dá zabezpečiť, aby sa nároky, ktoré rodičia a spoločnosť na školy a školské zariadenia kladú, dali naozaj naplniť. A to bez ohľadu na to, kto školu, alebo školské zariadenie zriaďuje.

Myslíme si, že štrajk je príležitosť, ako s vami hovoriť o tom, aké by tie školi mali a mohli byť. Preto vyjadrujeme podporu kolegom. A veríme, že budeme mať aj tú vašu.

Saskia Repčíková, Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR

 

Ak sa Vám článok páčil, zahlasujte zaňho aj na vybrali.sme. Ďakujem.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. Keď pôjdeme tvrdou silou, nemáme šancu.

ŠPORT

Sagan ukázal cit pre taktiku a ešte lepšiu formu ako pred rokom

V sobotu bol druhý, v nedeľu už vyhral.

KOMENTÁRE

Plot bol jeho nápad, nie Orbánov. Dnes má dom kúsok od pletiva

Ako sme sa nestretli so starostom Ásotthalomu.


Už ste čítali?