Žiaci súkromných škôl sú v meraniach PISA výrazne lepší

Autor: Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR | 6.12.2013 o 8:30 | Karma článku: 9,28 | Prečítané:  1095x

Pätnásťroční slovenskí žiaci súkromných základných škôl, gymnázií a stredných odborných škôl dosiahli v meraniach matematickej, čitateľskej a prírodovednej gramotnosti PISA významne lepšie výsledky, než žiaci verejných škôl. Výkony vo všetkých kategóriách boli nad priemerným výkonom krajín OECD. Vyplýva to z podrobných údajov databázy PISA 2012, ktoré sú zverejnené na stránke OECD PISA.

Tabuľka porovnaní výsledkovTabuľka porovnaní výsledkovASŠŠZS

Meraní v papierovej forme sa v roku 2012 z celkového počtu 4678 slovenských študentov zúčastnilo 372 študentov súkromných škôl, čo predstavuje 9,05% zo vzorky testovaných študentov.

matematickej gramotnosti bol výkon slovenských študentov súkromných škôl na úrovni 520 bodov, kým študenti verejných škôl dosiahli výkon na úrovni 478 bodov. Študenti slovenských súkromných škôl tak dosiahli výsledky nad hodnotu priemerného výkonu krajín OECD, nastavenou na 500 bodov, ale dosiahli aj o bod vyššie priemerné skóre, ako študenti všetkých škôl z Fínska.

Bodové skóre študentov súkromných škôl v čitateľskej gramotnosti bolo 513 bodov oproti 458 bodom, ktoré získali študenti verejných škôl. V tejto kategórii je rozdiel medzi súkromnými a verejnými školami najväčší.

Výkon študentov slovenských súkromných škôl v prírodovednej gramotnosti bol na úrovni 508 bodov, kým študenti verejných škôl dosiahli  468 bodov.

Vo všetkých sledovaných kategóriách teda študenti súkromných škôl, aj keď ich bola len necelá desatina, vylepšili  priemerne o 10 bodov  aj celkové skóre Slovenska. V tejto súvislosti je zaujímavý aj fakt, že treťou najúspešnejšou európskou krajinou v rebríčku je Holandsko, kde počet žiakov neštátnych škôl dosahuje až 70% z celkového počtu žiakov do 15 rokov a výsledky Holandsko radia medzi top krajiny celosvetového rebríčka.

Pre úplnosť výsledkov je treba dodať, že Slovensko je krajinou, kde je najvyšší vplyv socio - ekonomických faktorov na výkon v meraní. Na výkon žiakov u nás oveľa viac ako v krajinách OECD vplýva najvyššie dosiahnuté vzdelanie a povolanie rodičov, ako aj vybavenie domácnosti.

Pochybnosti o svojej kvalite teda súkromné školy úplne vyvrátili. Z výsledkov meraní PISA vyplýva, že obsah, formy a metódy vyučovania v súkromných školách lepšie zodpovedali tomu, čo potrebujú žiaci pre nadobudnutie funkčnej gramotnosti. Sloboda tvorby obsahu, dôvera v schopnosti učiteľov a podpora zriaďovateľov aj rodičov v  súkromných školách  môže byť kľúčom k dobrým výsledkom aj ostatných škôl. Súkromné školy sú schopné a ochotné zdieľať svoje skúsenosti , ktoré k dobrým výsledkom naozaj vedú.

Saskia Repčíková, Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR

Zdroj údajov: PISA 2012 database and associated files http://pisa2012.acer.edu.au/downloads.php, OECD 2013