Viac ako stotisíc slovenských detí prišlo o záujmové krúžky

Autor: Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR | 8.10.2013 o 19:50 | (upravené 8.10.2013 o 22:18) Karma článku: 12,29 | Prečítané:  1641x

Zmena zákona o financovaní škôl a školských zariadení, na základe ktorej na dieťa v centre voľného času prichádza o dve tretiny menej peňazí ako v minulom roku a centrá sú odkázané na milosť a nemilosť obecných samospráv, priniesla dramatický pokles detí, ktoré môžu navštevovať popoludňajšie krúžky. Z 291 146 detí zapojených do záujmovej činnosti v roku 2012 poklesol tento počet o 44% - teda o 127 094 detí. O viac ako polovicu klesol aj počet vedúcich krúžkov, ktorí tak prišli o zamestnanie.

Vyplýva to z údajov Ústavu informácií a prognóz v školstve, ktorý každoročne k 15. septembru zbiera a zverejňuje údaje o školách a školských zariadeniach.

Pokles počtu detí zapríčinila podľa Marty Hanečákovej, predsedníčky Asociácie centier voľného času SR jednoznačne nová legislatíva. Obce a samosprávy, ktoré po novom dostávajú peniaze na záujmovú činnosť detí, hoci v obci či meste žiadnu nemajú a nezriaďujú ani centrum voľného času, odmietli totiž prostriedky na záujmovú činnosť poskytnúť.

Ministerstvo odkázalo zriaďovateľom, aby si financie zabezpečili u rodičov, tí však na záujmové krúžky svojich detí prispievajú z daní a ďalšie poplatky si nemôžu dovoliť. "V súkromných centrách voľného času klesol počet detí o viac ako 50 000. Tieto deti jednoducho zostali na ulici", dodáva Pavol Barňák za súkromných zriaďovateľov.

Riešením by bolo finančné prostriedky účelovo viazať na organizovanú záujmovú činnosť, ktorú vedú kvalifikovaní ľudia v centrách, zaradených do siete škôl a školských zariadení MŠVVaŠ SR. To však v zastúpení obcí odmieta ZMOS - s účelovo viazanými financiami by sa nedalo totiž ľubovoľne nakladať a presúvať ich na kanalizáciu, alebo platy či odmeny.

Nový zákon o financovaní škôl a školských zariadení predložil minister Dušan Čaplovič ako prvý hneď po svojom nástupe  v roku 2012. Jeho devastačné účinky už pocítilo viac ako 200 000 slovenských rodičov. Ďalšie zákony s nevratnými likvidačnými následkami vstupujú do platnosti o niekoľko mesiacov.

Škody na systéme vzdelávania a záujmových činností sú nezvratné - zrušené krúžky, či zatvorené malé školy už ťažko niekto opäť postaví na nohy.

Ešte stále je vám to jedno?

Saskia Repčíková

Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR