Výzva vláde Slovenskej republiky a školským odborárom

Autor: Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR | 4.12.2012 o 7:04 | (upravené 26.4.2013 o 15:50) Karma článku: 13,21 | Prečítané:  911x

Kľúčový návrh dohody medzi odborármi a vládou o financovaní v školstve z 3. decembra 2012 je neprijateľný. Garantovaných 5% zvýšenia tarifných platov je pod spodnou hranicou štrajkových požiadaviek. Zmena nariadenia vlády negarantuje, že obce nebudú brať 10% mzdových prostriedkov jednej školy a prideľovať ich inej. Definitíva učiteľov nie je riešením ich zlej finančnej situácie po veľkom množstve odpracovaných rokov a zabráni prirodzenej generačnej výmene. Postupné navyšovanie percenta z HDP do školstva v rokoch 2014 - 2016 nie je garantované. V ostatných bodoch návrhu nejde o dohodu, ale len o ničnehovoriace "rozanalyzovanie a navrhovanie". Návrh navyše obsahuje zastrašujúce zmienky o rušení škôl, ktoré sa bude realizovať po dohode a v spolupráci s tými istými odborármi, ktorí nezabránili plánovanej likvidácii stredných škôl na základe novej školskej legislatívy, platnej od 1. 1. 2013.

Preto ABSOLÚTNE NESÚHLASÍME s návrhom, ktorý OZPŠaV po rokovaní s vládou zverejnil dňa 3. 12. 2012.

OZPŠaV preukázal, že nie je schopný naplniť mandát, ktorý mu dali školy a učitelia na presadenie svojich požiadaviek a nekoná v záujme pracovníkov školstva, keď sa prerokúvajú novely zákonov, ktorými sa siaha na ich plat a existenciu, ako sú novoschválené zákony 324/2012 Z.z. a 325/2012 Z.z.

Vyzývame preto vládu SR, aby o požiadavkách učiteľov a škôl rokovala s organizátormi školských protestov vo forme ŠTAFETOVÉHO ŠTRAJKU a signatármi PETÍCIE ZA SPRAVODLIVÉ HOSPODÁRNE A NEDISKRIMINAČNÉ FINANCOVANIE ŠKOLSTVA ako legitímnymi zástupcami protestujúcich učiteľov, nepedagogických pracovníkov, rodičov a odbornej verejnosti.

Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR