Školský štrajk, deň tretí: Energia sa vytráca.

Autor: Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR | 28.11.2012 o 10:05 | (upravené 28.11.2012 o 10:53) Karma článku: 7,84 | Prečítané:  604x

Iba niekoľko súkromných škôl sa pridalo k celozväzovému štrajku školských odborárov a aj tie v týchto dňoch svoj štrajk prerušujú. Dôvod? Neefektívne zaobchádzanie s energiou a nasadením štrajkujúcich učiteľov. V televíznych a rozhlasových vystúpeniach odborárov, ministrov aj zástupcov škôl lietajú vo vzduchu bez korekcie miliardové navýšenia, ktoré učitelia údajne požadujú, nikto nevidel návrh memoranda, ktorým sa má zabezpečiť zvyšovanie platov a prostriedkov do školstva, spojenci štrajku nedostali možnosť vyjadriť svoju podporu a nezúčastňujú sa rokovaní centrálneho štrajkového výboru, neexistuje jasná stratégia ďalšieho postupu.

Päť, sedem či desaťpercentné navýšenie miezd nezvýši automaticky kvalitu vyučovania. Aj keď učiteľ rovno dostane o 70 Eur viac, nevyrieši to problémy s učebnicami, pomôckami, prebujnelou a zbytočnou administratívou v jeho práci, zastaralým učebným obsahom a nedostatkom podpory pri jeho vlastnom vzdelávaní a sebarozvoji. Pomôže mu to maximálne trošku si vydýchnuť týždeň pred výplatou.

Na to, aby zostali v školstve dobrí učitelia a ďalší doň prišli, je potrebné okamžité zvýšenie platov pedagógov v regionálnom školstve - teda v materských, základných a stredných školách, kde je platová situácia najhoršia, najmenej o 30%. Na to stačí 177 miliónov eur a hoci je to veľmi vysoká čiastka, nie sú to také nereálne čísla, aké predkladá minister. Je potrebné ich hľadať priamo doma, čiže v 1, 2 miliardovom rozpočte na vzdelávanie, ktorým disponujú samosprávy.

Normatívne prostriedky, určené na mzdy zamestnancov a prevádzku škôl je nutné poukazovať priamo, t.j. na žiaka škole, kde sa žiak vzdeláva. Len tak možno zabezpečiť, aby sa použili presne na účel, na aký sú určený a nestrácali sa v bezodných rozpočtoch samospráv.

A celý zákon o financovaní školstva je potrebné znovu otvoriť, zabezpečiť legislatívne prostredie pre adekvátne odmeňovanie učiteľov, spravodlivé financovanie a hospodárne nakladanie s prostriedkami, určenými na vzdelávanie.

Štrajkovať za vyššie mzdy v čase, keď o mesiac začne platiť novela Zákona 597/2003 Z.z. o financovaní, na základe ktorej prestanú plynúť prostriedky na mzdy a prevádzku škôl, ktoré otvoria prvé ročníky bez súhlasu samosprávy je pre súkromné školy naozaj neprimerané. Ak tak urobili, je to preto, že je to najvyšší prejav uznania kolegom z verejných škôl za ich statočnosť a odvahu. Štrajkové požiadavky, stratégia, spojenectvá aj komunikácia však musia byť hodné toho obrovského nasadenia.

Želáme vám, aby ste vydržali a nevzdali to, kolegovia. Aj keď voči organizátorovi štrajku máme oprávnené výhrady, naša podpora požiadaviek zamestnancov v školstve stále trvá.

Saskia Repčíková, Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR

Aktualizácia: Dňa 28. 11. 2012 o 9,20 hod. štrajkový výbor celozväzového štrajku rozhodol takto: Celozväzový štrajk, ktorý začal 26. 11. 2012 o 6,00 hod. sa prerušuje dňa 28. 11. 2012 o 18,00 hod.