Keď sa ministrovi školstva smejú čierne duše

Autor: Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR | 7.10.2012 o 13:44 | (upravené 7.10.2012 o 22:44) Karma článku: 16,21 | Prečítané:  4344x

Minister školstva Dušan Čaplovič v snahe "očistiť systém financovania centier voľného času od čiernych duší" presadil zákon, ktorým posiela peniaze aj do obcí, kde záujmová činnosť detí vôbec neexistuje a takým spôsobom, ktorý umožní obci použiť tieto prostriedky napríklad aj na splatenie obecných dlhov, či zvýšenie starostovho platu. Ani to však samosprávam nestačí. Keďže vedia, že na CVČ dostanú na budúci rok menej peňazí, prihlásili deti tam, kde na ne dostanú šesťnásobne viac. Čierne duše, proti ktorým sa minister tak vehementne postavil, mu vyrástli na úplne inom mieste - v školských kluboch, teda v bývalých školských družinách.

Pri predkladaní zákona ministerstvo informovalo napríklad o obci so 469 obyvateľmi, ktorá eviduje 7 101 detí v krúžkoch CVČ alebo v školských strediskách záujmovej činnosti a tvrdilo, že práve takouto úpravou zákona sa podarí zabrániť nekalým praktikám.

Čierne duše v družine sa mu však smejú priamo do tváre.

Napríklad v obci Plavnica v Základnej škole Plavnica 244, ktorá má 253 žiakov, má minister až 3 064 družinárov.

Pozoruhodne veľká musí byť aj družina v Základnej škole s materskou školou v obci Jarabina - tu je v škole s 80 žiakmi otvorená družina pre 1623 detí - presne toľko ich má totiž nahlásených k 15. 9. 2012 jej Školský klub detí ako súčasť Základnej školy s materskou školou Jarabina 258.

Úžasne sa o družinárov starajú aj v Spišskom Bystrom. Pre Základnú školu s materskou školou, ktorá má 388 žiakov tu funguje družina, do ktorej je v tomto školskom roku oficiálne prihlásených 2 934 detí.

Podobných prípadov by sme vo Výkaze Škol (MŠVVŠ SR) 40 - 01 podľa stavu k 15. 9. 2012 našli ešte oveľa viac. Vo všetkých vymenovaných prípadoch ide o školy a školské kluby zriaďované obcami. Na takto prihlásené deti v školských kluboch čerpajú obce z daní fyzických osôb do svojich rozpočtov v tomto roku cca 360 EUR na dieťa ročne. Príjmy za nahlásené deti sú príjmami obcí a v rámci originálnych kompetencií o ich použití rozhodujú výhradne ich zastupiteľstvá.

Len v Plavnici je to 1.011 960,- EUR ročne na deti, ktoré nechodia v Plavnici do školy a sú tam prihlásené do družiny.

Čo by mohlo byť z toho pre ministra Čaploviča poučné?

1. že novela zákona, ktorá prešla parlamentom a čaká na schválenie u prezidenta je nesystémová a problém čiernych duší v systéme financovania voľnočasových aktivít nijako nerieši;

2. že jediným systémovým riešením je konečne sfunkčniť existujúci rezortný informačný systém a adresne posielať peniaze nie do bezodných pokladníc samospráv, ale tam, kde sa naozaj používajú na vzdelávanie a zmysluplné aktivity konkrétnych detí;

3. a že je lepšie diskutovať radšej s tými, ktorým ide o deti než s tými, ktorým ide len o peniaze.

Bez ohľadu na to, či sme súkromní, cirkevní alebo verejní.

Saskia Repčíková

P.S. Ak chcete vyzvať aj Vy prezidenta, aby tento zákon nepodpísal, pretože je dokázateľne nesystémový, môžete tak urobiť TU. článok môžete podporiť vo vybrali.sme.

Ďakujeme.