Páni Fico, Mamojka a Čaplovič, vyzývame vás!

Autor: Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR | 8.9.2012 o 23:08 | (upravené 9.9.2012 o 12:36) Karma článku: 6,33 | Prečítané:  1388x

Od utorka 11. 9. 2012 sa začína parlamentná schôdza, na ktorú sú zaradené do 2. a 3. čítania a na hlasovanie o prijatí zákony, ktoré budú znamenať likvidáciu stredných škôl a centier voľného času. Preto sa stavovské a mimovládne organizácie spojili, aby vyzvali predsedu vládnej strany Smer-SD Róberta Fica, predsedu parlamentného výboru pre školstvo Mojmíra Mamojku a ministra školstva Dušana Čaploviča zmeniť nespravodlivé a diskriminačné návrhy zákonov.

Prijatím vládnych návrhov sa začne systematické vyhladzovanie súkromných a cirkevných a aj niektorých “nepohodlných” verejných škôl a školských zariadení. Samosprávy ako zriaďovatelia vlastných škôl a školských zariadení sa dostanú do absolútne nadradeného postavenia voči neštátnym zriaďovateľom a budú v rozsiahlom konflikte záujmov rozhodovať o bytí a nebytí škôl a školských zariadení, ktoré zriaďujú neštátni zriaďovatelia.

Do rúk dostanú rozhodovacie právomoci, ktoré im umožnia zlikvidovať prakticky akúkoľvek neštátnu školu alebo školské zariadenie. Táto právna úprava je najvýznamnejším negatívnym zásahom do školskej sústavy v Slovenskej republike od roku 1989, odobratím jedného z najdôležitejších občianskych práv – práva slobodne sa rozhodnúť o svojej vzdelávacej ceste a vybrať si vzdelávanie podľa svojho vierovyznania, hodnôt či svetonázoru. Bude znamenať prepúšťanie učiteľov a nepedagogických pracovníkov škôl, oklieštenie možností pre štúdium na strednej škole a zastavenie činnosti v Centrách voľného času.

Preto Vás chceme poprosiť, aby ste sa aj so svojimi organizáciami pripojili k rozsiahlej iniciatíve stavovských a mimovládnych organizácií súkromných a cirkevných škôl, rodičov a všetkých, ktorým záleží na vzdelávaní a školstve na Slovensku.

PODPÍŠTE SPOLOČNÚ VÝZVU NA

odstránenie tých ustanovení z predkladaných návrhov zákonov,

ktoré  nespravodlivo nadraďujú záujmy samospráv ako zriaďovateľov škôl a školských zariadení

nad záujmy neštátnych zriaďovateľov škôl a školských zariadení, rodičov a detí.

ĎAKUJEME ZA PODPIS A ZDIEĽANIE.

Ján Horecký za Združenie katolíckych škôl Slovenska;

Saskia Repčíková za Asociáciu súkromných škôl a školských zariadení SR;

Marta Hanečáková za Asociáciu centier voľného času SR;

Mária Barancová za Slovenskú komoru učiteľov;

Mária Smreková za Iniciatívu Aktívne školy a 1. Súkromné gymnázium Bajkalská 20, Bratislava;

Daniel Bútora, Školy Narnia a. S. Lewisa;

Dušan Jaura, Bilingválne gymnázium C. S. Lewisa;

Dana Spurná, Marcel Dávid Zajac, Ľuboš Tvrdoň za Iniciatívu rodičov za dobré školy;

Vlado Burjan, šéfredaktor časopisu Dobrá škola;

Peter Halák, Nezisková organizácia Indícia